بصیرت‌افزایی مردم در مرثیه‌‌سرایی‌ها لحاظ شود

غلامرضا سازگار؛ مداح اهل‌بیت (علیهم‌السلام) در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبری فارس «توانا»، با بیان اینکه یکی از اسماء خداوند، بصیر است، اظهار داشت: اصل بصیرت به این نکته اشاره دارد که گفتنی‌ها، مطرح شود و آن سخنانی که نباید گفته شود، به زبان جاری نشود و ما باید با مطالعه و اطلاعات کافی در مسیر تعالی بخشیدن شناخت مردم از جامعه و زمان حرکت کنیم تا مانع بی‌بصیرتی شویم.

این مداح اهل‌بیت (ع) گفت: جریان امام حسین (علیه‌السلام) بیانگر این درس است که در هر زمان، مردم نسبت به زمان خود بصیریت و احاطه داشته باشد؛ گاهی زمان فتنه است و گاه زمان حکومت طاغوت و رژیم شاهنشاهی که در هر شرایطی باید توان تشخیص حق از باطل را داشت و در زمان انقلاب مردم با شعار «قم گشته قتلگاه، فیضیه قتلگاه ... » بصیرت خود را نشان می‌دادند.

وی با اشاره به اینکه شهادت امام حسین‌ (علیه‌السلام) برای این بود که مردم بصیرت داشته باشند، عنوان کرد: اگر بخواهیم در نوحه خوانی و مداحی بصیرت وجود داشته باشد، شعر و سخن را باید با کسب آگاهی از جامعه و زمان انتخاب کنیم.

این مداح اهل‌بیت(علیهم‌السلام) در راستای محدودیت مداحان هنگام مداحی، گفت: منبر برای دو قشر بسیار آسان است، یکی برای فردی که همه چیز را می داند و دوم آن فردی که در هیچ زمینه‌ای شناخت و آگاهی ندارد.

وی گفت: آن کسی که اطلاعات جامعی نسبت به مسائل دارد با بصیرت کافی مسائل را تحلیل و تبیین می‌کند و آن فردی که چیزی نمی‌داند، هر چه بر زبانش جاری می شود مطرح می‌کند و آن کسی که می‌‌خواهد سنجیده سخن بگوید اشعاری می‌خواند که با دقت لازم انتخاب شده باشد.

/ 0 نظر / 7 بازدید