جذابیت سبک‌های مداحی باید متناسب با مسیر اهل‌بیت (ع) باشد

حاج مرتضی طاهری در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبری فارس «توانا» با اشاره به این سخن مقام معظم رهبری که «گاهى یک بیت شعرى که مداح می‌خواند از یک ساعت بحث مستدل یک گوینده‌ ماهر، تأثیرش در دل‌ها بیشتر است»، اظهار داشت: این سخن زمانی تحقق پیدا می‌کند که مداح، شعر را بفهمد و شعر پرمحتوا را که به اندازه یک سخنرانی تأثیرگذار است از شعر پیش پا افتاده و بدون محتوا تشخیص دهد.

وی با بیان اینکه مداح در هیئت بیشترین تأثیرگذاری را دارد، گفت: اگر مداح مسیر اصلی را تشخیص دهد و به آن معتقد شود و از لحاظ التزام عملی به آن پایبند باشد، می‌تواند به عنوان یک فرد تاثیرگذار، بقیه افراد را به سمت رفتار و منش خود سوق دهد.

این مداح اهل‌بیت (ع) با بیان اینکه این تأثیرگذاری به همان اندازه‌ که می‌تواند مثبت باشد، در صورت عملکرد اشتباه تأثیرات سویی را به وجود خواهد آورد، گفت: وقتی مشاهده می‌شود که رفتار پامنبری‌ها به تبع رفتار مداح مورد علاقه خود تغییر می‌کند، این نشان می‌‌دهد که چقدر رفتار یک مداح در جامعه تأثیرگذار است.

طاهری در خصوص سبک‌های جدید مداحی عنوان کرد: انسان دارای روحیه زیباپسندی است و به سمت زیبایی‌ها جذب می‌شود؛ بنابراین سبک‌های زیبا به تبع جذابیتشان مخاطبان زیادی پیدا می‌کند، اما محل بحث اینجا است که آیا این نوای زیبا با مسیر اهل‌بیت (ع) سازگاری دارد یا نه.

وی خاطرنشان کرد: از آنجا که زیبایی، جاذبه ایجاد می‌کند، باید مداح به دنبال این باشد که آن نوای زیبا با مرام، منش و مسلک اهل‌بیت (ع) سنخیت و شأنیت داشته باشد.

این مداح اهل‌بیت (ع) با اشاره به اینکه جذابیت سبک‌های مداحی باید متناسب با مسیر اهل‌بیت (ع) باشد، گفت: مداحان باید وقت بگذارند تا بتوانند آهنگ‌هایی در شأن اهل‌بیت (ع) تولید کنند؛ اما بعضی‌ وقت‌ها مشاهده می‌شود که سبک‌های خوانده شده مرتبط با جاهای دیگری است.

طاهری برای ایجاد بصیرت در هیئت‌های مذهبی،‌ عنوان کرد: مداح و سخنران به میزان وقتی که از مخاطب می‌گیرد، باید بتواند خوراک فکری مناسب و مفید به مستمعان خود ارائه دهد؛ گاهی مشاهده می‌شود که افراد با بازی کردن الفاظ، مدت‌ها وقت دیگران را می‌گیرند در صورتی که هیئت باید از افراد متعهد که می‌توانند تأثیرگذاری مثبتی را ایجاد کنند، استفاده کنند.

این مداح‌اهل‌بیت (ع) تصریح کرد: مداحی، میراث صدها سال خون دل شیفتگان اهل‌بیت (ع) است که در رابطه با تقویت مکتب اهل‌بیت (ع) قدم برداشتند؛ ما وارث سرمایه گران‌‌بهایی هستیم که برای این سرمایه افراد زیادی در این مسیر زخم‌زبان‌ها و سختی‌های زیادی را متحل شدند.

/ 0 نظر / 7 بازدید