تاثیرگذاری هیئت‌های مذهبی به میزان بصیرت ارکان آنها است

سید‌مهدی میرداماد در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: در چند سال اخیر حرکت خود را بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر تلفیق شیوه‌های سنتی با شیوه‌های امروزی قرار داده‌ایم.

وی با بیان اینکه نمی‌توان از اقبال بی‌سابقه جوانان به مداحی و حضورشان در هیئت‌های مذهبی غافل باشیم، گفت: بررسی کلام بزرگان دین نشان می‌‌دهد که آنها نیز بهترین محل جذب و ساخته شدن روح انسان را فضای هیئت و جلسات سید‌الشهدا (ع) می‌دانند.

این مداح اهل بیت (ع) با تأکید بر اینکه نباید از هر شیوه‌ای برای جذب جوانان به هیئت‌ها استفاده کرد، افزود: لازم است که بسترهای جذب و دعوت جوانان را بر پایه‌های سنتی قرار دهیم و بر روی این پایه‌های سنتی، ساختمان جدیدی را بنا کنیم.

وی تصریح کرد: اگر ساخته‌های قدیمی و سنتی با ادبیات امروز بازخوانی و بازسازی شوند، مثل این می‌‌شود که بر روی یک فندانسیون محکم و مقاوم در برابر زلزله، یک بنای محکم ساخته ‌شود.

این مداح اهل بیت (ع) با بیان اینکه ما باید در عین رعایت اصول در ساختن سبک‌های مداحی خودکفا شویم،
ادامه داد: ما امروز استعداد‌های بسیار نابی داریم که اصلاً در فضای موسیقی، وابستگی‌های غربی و تقلید محض ندارند.

وی با اشاره به اینکه خواندن سبک‌های حماسی و تأثیرگذار بستگی به تربیت مستمع دارد، گفت: اگر مستمع به گونه‌ای تربیت شده باشد که مضمون و محتوا در مقایسه با ریتم و آهنگ، برایش در اولویت اول باشد، می‌توان تضمین کرد که این هیئت و محفل عزاداری پربار است.

میرداماد در راستای بصیرت‌بخشی هیئت‌های مذهبی عنوان کرد: هیئت زنده، هیئتی است که تمام ارکان آن بصیر باشند و به گونه‌ای تربیت شده باشند که اصل نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برایشان مهم باشد.

وی تصریح کرد: ما همواره سفارش کردیم که هیئت‌های مذهبی وارد بازی‌های سیاسی نشوند و همیشه افراد را برحذر داشتیم که هیئت را وارد دنیای رنگ‌ها و اسم‌ها نکنند.

این مداح اهل بیت (ع) خاطرنشان کرد: سلیقه هر فردی محترم است؛ اما آن چیزی که مهم است، اصل نظام و اصل ولایت فقیه و رهبری است؛ اگر هیئت‌های مذهبی در این فضا باشند و فرع را فدای اصل نکنند، تمام ارکان مجلس عزاداری خود به خود به سمت بصیرت می‌روند.

/ 0 نظر / 6 بازدید