جایگاه تلاوت قرآن در عزاداری‌ها

 رئیس فرهنگسرای قرآن معتقد است که برای درک بهتر و بیشتر واقعه عاشورا باید آن را از زبان قرآن بیان کرد و این موضوع کمتر در مجالس عزاداری امام حسین(ع) اتفاق افتاده است.

علی‌اکبر توپچی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه فارس با اشاره به اهمیت برگزاری محافل قرآنی در مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان گفت: سال‌هاست که متولی جلسات عزاداری هستم. قبل از شروع مراسم عزاداری به قرائت قرآن می‌پردازیم که با استقبال زیادی روبرو شده است اما متاسفانه این محافل قرآنی را کم‌تر در مراسم‌های ایام محرم می‌بینیم و این جای بسی تأسف دارد.
رئیس فرهنگسرای قرآن با بیان این موضوع که یکی از اصلی‌ترین دلایل قیام امام حسین (ع) توجه بیشتر به مبانی و مفاهیم قرآن و امر به معروف و نهی از منکر بوده است، ‌ادامه داد: در آیات قرآن در خصوص اهمیت و دلیل اصلی قیام امام حسین (ع) بارها صبحت شده است و ما باید این آیات را برای مردم در ابتدای مراسم‌های عزاداری بازگو کنیم و چه سندی محکم‌تر از قرآن؟

 این قاری بین‌المللی قرآن اظهار داشت: در مجالس عزاداری باید بیشتر به مبنای حرکتی امام حسین (ع)‌ که توجه به مفاهیم قرآن بوده توجه کرد و این واقعه را از زبان قرآن بیان کرد.

وی ادامه داد: در مجالس عزاداری بیشتر به بیان مسائل اخلاقی ـ اعتقادی از زبان قرآن بپردازیم تا حلقه ارتباطی خوبی بین محتوای این مراسم با مفاهیم قرآن ایجاد شود.

توپچی تصریح کرد: اگر در ابتدای هر مراسم، در ایام محرم و دیگر مراسم‌ها، حدود بیست دقیقه به قرائت قرآن بپردازیم، مفاهیم قرآن بیشتر در اذهان عموم مردم جای می‌گیرد.
وی در پایان تاکید کرد: مجالس عزاداری امام‌حسین (ع) نیازمند محافل قرآنی بوده و این مجالس باید با قرائت قرآن شروع شود و هم‌چنین واقعه عاشورا در این مراسم از زبان قرآن بیان شود تا مردم بهتر واقعه عاشورا را درک کرده و به حقیقت واقعی آن پی ببرند.

/ 0 نظر / 6 بازدید