علل و چرایی نهضت حسینی

 کربلا سرزمین شگفتی است که تنها با دست و پای قطع شده می‌توان به وصل رسید. اگر مرد راه باشی تکلیف فقط با کربلا روشن می‌شود.
خبرگزاری فارس: علل و چرایی نهضت حسینی

از کربلا تا قیامت خطی ممتد کشیده‌اند، جاده‌ای برای سفر عشق، راهی برای رفتن و رسیدن. پای که در راه بگذاری می‌بینی جان، خود راهبر است.
کربلا سرزمین شگفتی است که تنها با نثار دست و پا وجان می‌توان به وصال رسید. اگر مرد راه باشی تکلیف فقط با کربلا روشن می‌شود. راهی که تنها با پای عقیده و جهاد پیمودنی است.
همیشه برای عبور لازم نیست قله‌ای را فتح کنی، گاهی برای رسیدن باید کوهی را دور بزنی و به دشت زیبایی که پشت آن برایت گسترده شده، روحت را به پرواز درآوری. اینک آن دشت، دشت پر غصه کربلای حسین «علیه‌السلام» است که همه آرزوهای خود را قربانی رسیدن به وصال حضرت دوست کرد.
سلام بر آرمان و عشق و ایثار بی‌پایان حسین. سلام بر گلوی طعم جفا چشیده علی‌اصغر حسین و سلام بر دستان قلم‌شده عباس در ساحل معرفت فرات.
عاشورا فصلی از کتاب قطور تاریخ و از جنس بهار است که به رنگ سرخ نوشته شده و خزانی به دنبال ندارد. این فصـل، داستان تجدید عهد انسان در روزهای پایانی حادثه‌ای است که با خون و اشک نوشته شده است، خونی که یک روز در سرزمین کربلا برخاک ریخته شد و اشکی که روزی در وداع با 72 پیکر وفادار در گوشه خیمه‌گاه پنهان شد و امروز پس از 1371 سال باز هم جاری و ساری است و غبار زمان قادر به پنهان کردن آن نیست و در کتاب قطور تاریخ انسانیت از آدم تا خاتم و از خاتم تا قائم آل محمد «ص» منتقم خون خدا حسین «علیه‌السلام» ادامه خواهد داشت.
تاریخ در حافظه خود کمتر واقعه‌ای را به یاد دارد که در عین دیرسالی این چنین جاندار و حیات‌آفرین باشد و شگفت‌ آنکه این یاد شیفتگی نسل‌های پی‌درپی را به نمایش می‌گذارد. عاشورا کتاب معرفت حقیقی است و کتیبه زخم‌دار صاحب این واقعه نسخه شفایی برای همه کسانی است که سوز معرفت دارند و باعطشناکی در شط همیشه مواج کوثر، جاودانگی را طلب می‌کنند.
عشق را نه با زبان سر و نه استدلال که با زبان دل و احساس است که می‌توان شناخت. همه جهان بنشینند و صحنه وصل را بنگرند که حسین «ع» و یارانش چون پروانه که خود را به شعله می‌زند، تن به هجوم تیرها و تیغ‌ها می‌سپارند تا در عشق جاودانه شوند.
حال ای حسین! ای ترجمان غیرت و آزادگی با این همه مصیبت‌های بی‌همتا که بر تو و زینبت گذشته است، یک التیام هست و ان التیام برای رهروان اکنون تو است و آن اینکه هر برادر و خواهر و هر پدر و مادری که عزیز یا عزیزانی را از دست می‌دهد به عاشورای تو می‌نگرد و آن را با جان و دل می‌خرد و خود را وام‌دار و وابسته به حرکت عاشقانه‌ات به سوی معبود می‌داند.

فلسفه قیام امام حسین «علیه‌السلام» چه بود؟

نجات اسلام: اینکه چرا امام حسین قیام کرد و اهداف و فلسفه آن چه بود، مثل این است که بگوییم چرا پیامبر اسلام در مکه قیام کرد و با قریش سازش نکرد. یعنی امام حسین علیه‌السلام همان راه را رفت که انبیا رفتند و
اعتراض به اینکه امام حسین چرا فداکاری کرد و تسلیم نشد و حفظ جان نکرد، اعتراض به همه انبیا و اولیا است و امام نیز می‌فرماید «اگر قیام نکنم فاتحه اسلام خوانده شده است».

*ابطال حکومت یزید: حکومت یزید مانند حکومت پدرش معاویه ثابت و محکم نبود چون اکثر افراد با حکومت یزید مخالف بودند، و خودشان را برتر و بهتر از او می‌دانستند.

*از بین بردن سب و لعن حضرت علی «علیه‌السلام»: یزید از ابتدا حکومت خودش را بر لعن و سب علی علیه‌السلام پایه‌گذاری کرد و تنها راهی که امام حسین می‌توانست با این خرافات مبارزه کند همان قیام بود. به عبارت دیگر اگر امام حسین علیه‌السلام بیعت می‌کرد ناچار بود وفا کند و این خود، امضا با نیت زشت یزید بود و برای نسل‌های آینده مورد قبول واقع می‌شد.

*ایجاد حکومت عدل: از جمله فلسفه قیام امام حسین ایجاد حکومت دادگری و ریشه‌کن کردن ظلم و ستم در جامعه بود. امام قیام کرد تا انسان‌ها را از گناه، بی‌عدالتی، ظلم و ستم نجات بخشد. این است که پیامبر اکرم درباره امام حسین علیه‌السلام می‌فرماید «به راستی حسین چراغ هدایت و کشتی نجات است».

*حذف موروثی بودن خلافت از خاندان بنی‌امیه: همچنین از بین بردن خلافت موروثی از خاندان بنی‌امیه نیز از اهداف دیگر امام علیه‌السلام بود، چرا که امام دید با خلافت یزید اصل وراثت خلافت در خاندان بنی‌امیه عملی می‌شود و ممکن است اگر قیام نکند به یک سنت تبدیل شود.

چرا ائمه تأکید بر زنده نگه داشتن حماسه عاشورا داشتند؟

داستان کربلا همیشه به صورت یک مکتب تعلیمی و تربیتی باید زنده بماند. حادثه کربلا برای ما مردم، یک حادثه بزرگ اجتماعی است، یعنی در تربیت، خُلق و خوی مردم این حادثه اثر دارد. به واقع در فطرت و ذات ما شیعیان و حتی بسیاری از آزادگان جهان قرار داشته و بدون اینکه هیچ قدرتی مردم را مجبور کرده باشد میلیون‌ها نفر ساعت‌ها از وقت خویش را برای استماع و گفتن قضایای آن صرف می‌کنند.

همچنین تحسین شجاعت‌ها و فداکاری‌های امام حسین علیه‌السلام و یارانش که برای زنده نگهداشتن درخت اسلام از جان خود گذشتند و تقدیر از مقام شهدا و شهادت جایگاه رفیعی در اسلام دارد.

چرا امام حسین علیه‌السلام اهل بیت خود را به کربلا برد؟

امام حسین علیه‌السلام در پاسخ به ام سلمه همسر رسول خدا که از حرکت امام به سوی عراق ناراحت است می‌فرماید «خود من بهتر از تو می‌دانم که در راه مبارزه با ظلم و ستم کشته خواهم شد و سرم از تن جدا خواهد شد، خداوند چنین خواسته است؛ حرم و اهل بیت من اسیر و فرزندانم شهید و به زنجیر اسارت کشیده‌ شوند و صدای استغاثه آنان طنین‌انداز شود ولی کمک و فریادرسی پیدا نکنند».

چرا امام حسین علیه‌السلام شب عاشورا را مهلت خواست؟

آیا دلیل مهلت خواستن امام «علیه‌السلام» از عمرسعد مهلت یک‌ شبه برای یک روز ماندن بیشتر در دنیا بود؟ آیا او انتظار سپاهی را داشت که تا فردا به کمک او بشتابند؟ خیر؛ امام حسین «علیه‌السلام» نه به زندگی دنیا علاقه داشت و نه به دنیا و نه انتظار سپاهی را برای کمک داشت، بلکه امام برای چهار چیز درخواست مهلت کرد: 1ـ نماز، 2ـ دعا، 3ـ استغفار، 3ـ تلاوت قرآن؛ آری او آنقدر به این مسائل علاقه دارد که حتی یک شب دیگر برای انجام آنها مهلت می‌خواهد.

آیا امام حسین برای بخشش گناهان امتش به شهادت رسید؟

بسیاری از مردم گمان کرده‌اند که امام حسین «علیه‌السلام» به شهادت رسید تا گناهان امتش بخشیده شود و بعد از شهادت حضرت، مسلمانان یا شیعیان هر چه گناه کنند، مورد عذاب خدا واقع نمی‌شوند چون امام حسین (ع) برای شفاعت گنهکاران به شهادت رسید. چنین طرز تفکری، همانند طرز تفکر مسیحیان است که می‌گویند حضرت عیسی به دار آویخته شد تا گناهان امتش بخشیده شده و شفیع امتش در قیامت شود. چنین افرادی در حقیقت با چنین تفکری به امام حسین علیه‌السلام و نهضت خونین آنان خیانت می‌کنند.
افرادی که گویند اگر نماز نخوانیم و روزه نگیریم یا مرتکب اعمال زشت شویم چون مرید امام حسین هستیم مورد مؤاخذه قرار نمی‌گیریم! در حالی که این طرز تفکر درست مقابل اهداف واقعی امام حسین «ع» است که برای قیام خود مطرح فرموده است و آن این بود که مردم بیشتر از خدا خوف داشته باشند و گناه نکنند و مقید به انجام فرائض و واجبات خود باشند.
امام علیه‌السلام قیام نکرد تا مردم در انجام هر گناهی آزاد باشند و بگویند چون مرید امام حسین هستیم روز قیامت به شفاعت ما خواهد آمد، بلکه برای نماز، روزه و امر به معروف و نهی از منکر قیام کرد و حتی در روز عاشورا حاضر نشد نماز خود را تعطیل کند.

زیارت عاشورا منشور انقلاب کربلا

متن پرمحتوا و عمیق زیارت عاشورا علاوه بر معرفی قهرمان آن واقعه بزرگ و تأیید همه‌ جانبه حرکت نجاتبخش آن حضرت، مشت محکمی بود بر دهان کسانی که خود را مسلمان، متعهد و متعبد می‌دانستند و به جای تخطئه راحت‌طلبی خویش که دعوت امام حاضر را لبیک نگفته بودند، سعی می‌کرده‌اند امام حسین علیه‌السلام و حرکت ناب و انقلاب عظیم وی را زیر سؤال ببرند.
این گروه همواره می‌کوشیدند تا اولاً یزیدبن معاویه را شخصی معرفی کنند که از سر جنون و نابخردی دست به چنین جنایتی زده است، در حالی که زیارت عاشورا به ویژه با تبیین و تفسیر امام صادق علیه‌السلام یزید را نه یک فرد که یک جریان می‌داند که محو و نابودی اسلام را سرلوحه کار خویش قرار داده بود. ثانیا عاشورا را یک «روز» بدانند و به سادگی از کنار آن بگذرند و عاشورا به عنوان یک «روز» مورد توجه و تأکید قرار گیرد؛ اما زیارت عاشورا، عاشورا را «تاریخ بی نهایت» کرد و تعبیر بلند «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» عمق و ژرفای این تاریخ سرخ و باعظمت را روشن و آشکار می‌‌سازد.
سوم آنکه بر روی «درود و صلوات» پافشاری کنند و از «لعن و نفرین» طفره بروند. در صورتی که زیارت عاشورا با مطرح کرن «لعن» همپای «صلوات» و اصرار بر انجام آن، آن دو را تفکیک‌ناپذیر و مکمل یکدیگر می‌شمارد و بر ضرورت «تبری و تولی» دشمنی و دوستی با دشمنان و دوستان خدا تأکید دارد.

/ 5 نظر / 16 بازدید
تهراني

alivaliollah.masirblog.net

جواد

با سلام خسته نباشید وب خوبی دارید استفاده كردم امیدورام همیشه موفق باشید معجورین انشلا در پناه حق - اگر دوست داشتید تبادل لینك كنید ما رو با اسم وبمون لینك كن و بگو تا لینكت كنم مرسی ...[گل][گل][گل]

جواد

با سلام خسته نباشید وب خوبی دارید استفاده كردم امیدورام همیشه موفق باشید معجورین انشلا در پناه حق - اگر دوست داشتید تبادل لینك كنید ما رو با اسم وبمون لینك كن و بگو تا لینكت كنم مرسی ...[گل][گل][گل]

بازاریاب

دوست عزیز سلام اگر تمایل دارید مدیریت قوی تری بر وبلاگ خود داشته باشید،امکانات بیشتری به مخاطبین خود ارائه نمایید و یا یک گام بزرگ برای ورود به دنیای وب مستران بردارید ما توصیه می کنیم همین امروز از امکانات رایگان ارائه شده توسط تیم اندیشه ی برتر نهایت بهره را ببرید و با تبدیل وبلاگ خود به وب سایت خواسته های خود را محقق کنید. هم اکنون اقدام کنید و از امکانات دامین و هاست رایگان برخوردار شوید http://designer.moshakhasat.com همچنین در صورتی که تمایل دارید از طریق وبلاگ خود کسب درآمد کنید آدرس زیر را نیز حتما ملاحظه بفرمایید http://www.moshakhasat.com/index.php?route=information/information&information_id=9 با تشکر 1345416901.84

موفقیت در کمین شماست

امروز گامی برای موفقیت برداشته اید؟ مجموعه ی آموزشی سریع خوانی همراه با نرم افزار ارائه شده توسط استاد بزرگ کتاب خوانی جهان مجموعه ی 7 راز بزرگ انگیزه مجموعه ی آموزشی استفاده از قدرت حافظه مجموعه ی آموزشی استفاده بهینه از شرایط بد و بدشانسی ها مجموعه ی آموزشی تفکر تحول برانگیز مجموعه ی آموزشی تمرکز جادویی مجموعه ی آموزشی راه های اجرایی کسب ثروت مجموعه ی آموزشی مثبت اندیشی و اعتماد به نفس مجموعه ی آموزشی پیروزی در تعاملات روزانه بسته ی آموزشی نکات طلایی برای موفقیت دانشجویان بسته ی آموزشی نکات طلایی در صحبت کردن با کودکان زود دیر می شود 1534659383